Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim - konstrukcje

Konstrukcje ułatwiające mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi wzrasta również wśród indywidualnych klientów, którzy zastanawiają się nad zastosowaniem tego nowoczesnego rozwiązania w obrębie własnego domu. Firma Plant.tech zapewnia dostęp do konstrukcji pod panele fotowoltaiczne m.in. na dach płaski, której zamontowanie nie jest ani czasochłonne, ani pracochłonne. Dach ten wymagana od producenta stworzenia dodatkowej konstrukcji wsporczej - która odpowiada za wytrzymałość oraz optymalny kąt nachylenia paneli. Wszystko po to, by osiągnąć jak najbardziej optymalne wartości.

Montaż paneli PV na dachu płaskim

Panele fotowoltaiczne na płaskim dachu montowane są pod odpowiednim kątem nachylenia (10, 15 i 20°). Kąt nachylenia paneli umożliwia rozstawienie modułów słonecznych z mniejszymi odstępami, dzięki czemu klient zyskuje lepszy efekt w postaci pozyskiwania energii. Instalacja paneli dachu płaskim przy zachowaniu wymienionego kąta nachylenia to również gwarancja zużycia mniejszej ilości materiałów, co optymalizuje koszty, które w trakcie korzystania z wytworzonej przez panele energii się zwrócą. Plant.tech zaprojektował systemy montażowe odpowiadające zarówno rodzajom dachów - płaskim i skośnym, jak i ich typom ich pokrycia - z blachodachówki, dachówki ceramicznej, blachy trapezowej czy papy bitumicznej.

Zadzwoń

Więcej informacji na temat naszych konstrukcji
na dach płaski

Elementy montażowe pod panele słoneczne

Dla tego rodzaju dachu elementy montażowe konstrukcji fotowoltaicznych proponowane przez Plant.tech to: szyna montażowa, wspornik trójkątny niski, łącznik profili/ szyn montażowych, klamra środkowa i końcowa do mocowania paneli fotowoltaicznych na dachu, śruba imbusowa, śruba z łbem sześciokątnym, nakrętka kołnierzowa oraz wkręt dwugwintowy. Proponowane przez nas rozwiązania mają na celu ułatwienie i przyspieszenie montażu, który zapewnia trwałość i funkcjonalność wybranego systemu fotowoltaicznego.

Konstrukcje wsporcze wykonane są z aluminium - czyli tego samego materiału co ramy, dzięki czemu unika się wszelkich korozji. Każda z nich została poddana wyspecjalizowanym badaniom, co gwarantuje odpowiednią wytrzymałość dachu.

Zalety paneli słonecznych na dachu płaskim

Innowacyjność i ciągła kontrola gwarantuje nie tylko odporność na korozję, ale także względnie szybką i tanią instalacje na dachu. Trwałość i wytrzymałość konstrukcji optymalizuje koszty zamontowania paneli - jednorazowe ich założenie pozwala na wieloletnie korzystanie z konstrukcji i cieszenie się energią pozyskiwaną w innowacyjny sposób.

Misją firmy Plant.tech jest projektowanie konstrukcji montażowych pod panele słoneczne, które gwarantują zadowolenie klientów. Projekty dobieramy w sposób indywidualny, dostosowując rozwiązania pod potrzeby i wymagania klientów, aby skutecznie realizować powierzone nam zadania. Wystandaryzowany system pracy pozwolił utrzymać się firmie Plant.tech na rynku przez wiele lat, a dostęp do najlepszej jakości produktów gwarantuje funkcjonalne konstrukcje i elementy montażowe przeznaczone do paneli.

Rodzaje montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim

Poprawnie wykonane czynności montażowe stanowią gwarancję skuteczności, wytrzymałości i efektywności funkcjonowania systemu słonecznego. Odpowiedni kąt nachylenia konstrukcji wraz z zastosowaniem się do założeń instalacji zapewniają zgodność deklaracji producentów fotowoltaiki na płaski dach z kompleksowym działaniem systemu. Współcześnie istnieją cztery podstawowe metody:

Brak dodatkowego obciążenia balastem

Brak przymusu dodatkowego obciążenia balastem (np. bloczkami betonowymi) oznacza instalacja PV na dedykowanych blokach betonowych układanych na dachu. Sposób ten gwarantuje wytrzymałość i stabilność konstrukcji bez względu na czynniki atmosferyczne - np. silny wiatr.

Połączenia balastowe

Tzw. połączenie balastowe nie wpływają negatywnie na konstrukcję dachową, a ich przymocowanie odbywa się bez uszczerbku na szczelności montowanych elementów konstrukcyjnych. Istotę tego rodzaju montażu stanowi dodatkowe obciążenie kamieniami brukowymi lub płytami betonowymi.

Montaż na dachu betonowym

Ten rodzaj montażu polega na instalowaniu konstrukcji do dachu z płyty żelbetowej na konstrukcji wsporczej montowanej następnie na odpowiednich słupach do dachu. W tym przypadku należy pamiętać, by precyzyjnie przeprowadzić izolację w miejscu mocowania słupków. Kąt ustawienia paneli oscyluje wokół 15-35 stopni.

Na konsoli

Montaż na konsoli polega na przymocowaniu konsoli do konstrukcji dachu z uwzględnieniem odpowiedniej wartości obciążenia. Konsola powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia, o wysokiej klasie wytrzymałości.

 Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Montaż paneli słonecznych to skomplikowany i czasochłonny proces, nad którym opiekę powinni sprawować wykwalifikowani pracownicy. Każdy, kto planuje prace montażowe powinien wziąć pod uwagę następujące zasady/parametry: wybór lokalizacji, optymalny kąt nachylenia, właściwe przytwierdzenie konstrukcji oraz rodzaj mocowania (tj. z balastem lub bez niego).

Właściwe ułożenie konstrukcji wraz z instalacją fotowoltaiczną ma wpływ nie tylko na efektywność modułów, ale także parametry wytrzymałościowe np. na obciążenie wiatrowe. W niektórych przypadkach konieczne będzie przygotowanie konstrukcji wsporczej, która jest bezpośrednio związana z odpowiednim zabezpieczeniem. Sposób i rodzaj montażu paneli na dachu płaskim powinien być wyznaczony przede wszystkim przez bezpieczeństwo. 

Kalkulowanie kosztów montażu fotowoltaiki na dachu płaskim

Oszacowanie kosztów całej inwestycji, zależy od następujących czynników:

  • kąt nachylenia dachu,
  • orientacja dachu - południowa, wschodnia, zachodnia, północna itd.,
  • miejsca montażu i mocy instalacji,
  • rocznego zużycia energii elektrycznej,
  • jakości komponentów,
  • ceny zaproponowanej przez instalatorów,
  • województwa i miasta, w którym mieszkasz.

Ze względu na odmienne charakterystyki poszczególnych konstrukcji i potrzeb klientów, nie sposób podać dokładnej kwoty systemu i całej instalacji. Uśredniając ceny obowiązujące na rynku - koszty wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Okres zwrotu inwestycji zaczyna się nawet po 6 latach użytkowania - wszystko zależy od mocy modułów słonecznych, jakości komponentów i prawidłowo przeprowadzonego montażu paneli fotowoltaicznych dla dachów płaskich.

Kontakt

Dowiedz się więcej o montażu
paneli fotowoltaicznych na dach płaski