Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim - konstrukcje

Konstrukcje ułatwiające montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi wzrasta również wśród indywidualnych klientów, którzy zastanawiają się nad zastosowaniem tego nowoczesnego rozwiązania w obrębie własnego domu. Firma Plant.tech zapewnia dostęp do konstrukcji pod panele fotowoltaiczne m.in. na dach płaski, której zamontowanie nie jest ani czasochłonne, ani pracochłonne. Dach płaski wymagana od producenta stworzenia dodatkowej konstrukcji wsporczej - która odpowiada za wytrzymałość paneli oraz najlepszy montażowy kąt nachylenia. Wszystko po to, by osiągnąć jak najbardziej optymalne wartości.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim montowane są pod odpowiednim kątem nachylenia (10, 15 i 20°). Kąt ten umożliwia rozstawienie modułów słonecznych z mniejszymi odstępami, dzięki czemu klient zyskuje lepszy efekt w postaci pozyskiwania energii. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim przy zachowaniu wymienionego kąta nachylenia to również gwarancja zużycia mniejszej ilości materiałów, co optymalizuje koszty, które w trakcie korzystania z wytworzonej przez panele energii się zwrócą. Plant.tech zaprojektował systemy montażowe odpowiadające zarówno rodzajom dachów - płaskim i skośnym, jak i ich typom ich pokrycia - z blachodachówki, dachówki ceramicznej, blachy trapezowej czy papy bitumicznej.

Zadzwoń

Więcej informacji na temat naszych konstrukcji
do montażu paneli fotowoltaicznych na dach płaski

Elementy montażowe konstrukcji pod panele słoneczne

Dla dachów płaskich elementy montażowe konstrukcji fotowoltaicznych proponowane przez Plant.tech to: szyna montażowa, wspornik trójkątny niski, łącznik profili/ szyn montażowych, klamra środkowa i końcowa do mocowania paneli fotowoltaicznych, śruba imbusowa, śruba z łbem sześciokątnym, nakrętka kołnierzowa oraz wkręt dwugwintowy. Proponowane przez nas rozwiązania mają na celu ułatwienie i przyspieszenie montażu, który zapewnia trwałość i funkcjonalność wybranej konstrukcji pod panele.

Konstrukcje wsporcze wykonane są z aluminium - czyli tego samego materiału co ramy, dzięki czemu unika się wszelkich korozji. Każda z nich została poddana wyspecjalizowanym badaniom, co gwarantuje odpowiednią wytrzymałość.

Zalety montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Innowacyjność i ciągła kontrola gwarantuje nie tylko odporność na korozję, ale także względnie szybki i tani montaż. Trwałość i wytrzymałość konstrukcji optymalizuje koszty zamontowania paneli - jednorazowe ich założenie pozwala na wieloletnie korzystanie z konstrukcji i cieszenie się energią pozyskiwaną w innowacyjny sposób.

Misją firmy Plant.tech jest projektowanie konstrukcji montażowych pod panele słoneczne, które gwarantują zadowolenie klientów. Projekty dobieramy w sposób indywidualny, dostosowując rozwiązania pod potrzeby i wymagania klientów, aby skutecznie realizować powierzone nam zadania. Wystandaryzowany system pracy pozwolił utrzymać się firmie Plant.tech na rynku przez wiele lat, a dostęp do najlepszej jakości produktów gwarantuje funkcjonalne konstrukcje i elementy montażowe przeznaczone do paneli.

Rodzaje montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim

Poprawnie wykonane czynności montażowe stanowią gwarancję skuteczności, wytrzymałości i efektywności funkcjonowania systemu słonecznego. Odpowiedni kąt nachylenia konstrukcji wraz z zastosowaniem się do założeń montażu paneli fotowoltaiczny na dachu płaskim zapewniają zgodność deklaracji producentów fotowoltaiki z kompleksowym działaniem systemu. Współcześnie istnieją cztery podstawowe metody:

Brak dodatkowego obciążenia balastem

Brak przymusu dodatkowego obciążenia balastem oznacza montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim na dedykowanych blokach betonowych układanych na dachu. Ten rodzaj montażu gwarantuje wytrzymałość i stabilność konstrukcji bez względu na czynniki atmosferyczne - np. silny wiatr.

Połączenia balastowe

Tzw. połączenie balastowe nie wpływają negatywnie na konstrukcję dachu, a ich montaż odbywa się bez uszczerbku na szczelności montowanych elementów konstrukcyjnych. Istotę tego rodzaju montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim stanowi dodatkowe obciążenie kamieniami brukowymi lub płytami betonowymi.

Montaż na dachu betonowym

Ten rodzaj montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim polega na instalowaniu konstrukcji do dachu z płyty żelbetowej na konstrukcji wsporczej montowanej następnie na odpowiednich słupach do dachu. W tym przypadku należy pamiętać, by precyzyjnie przeprowadzić izolację w miejscu mocowania słupków. Kąt ustawienia paneli oscyluje wokół 15-35 stopni.

Montaż na konsoli

Montaż na konsoli polega na przymocowaniu konsoli do konstrukcji dachu z uwzględnieniem odpowiedniej wartości obciążenia. Konsola powinna być wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia, o wysokiej klasie wytrzymałości.

 O co zadbać w trakcie montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim?

Montaż paneli słonecznych to skomplikowany i czasochłonny proces, nad którym opiekę powinni sprawować wykwalifikowani pracownicy. Każdy, kto planuje prace montażowe powinien wziąć pod uwagę następujące zasady/parametry: wybór lokalizacji, optymalny kąt nachylenia, właściwe przytwierdzenie konstrukcji oraz rodzaj montażu (tj. z balastem lub bez niego).

Właściwe ułożenie konstrukcji wraz z instalacją fotowoltaiczną ma wpływ nie tylko na efektywność modułów, ale także parametry wytrzymałościowe np. na obciążenie wiatrowe. W niektórych przypadkach konieczne będzie przygotowanie konstrukcji wsporczej, która jest bezpośrednio związana z odpowiednim zabezpieczeniem. Sposób i rodzaj montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim powinien być wyznaczony przede wszystkim przez bezpieczeństwo. 

Kalkulowanie kosztów montażu paneli fotowoltaicznych dla dachów płaskich

Oszacowanie kosztów całej inwestycji, zależy od następujących czynników:

  • kątu nachylenia konstrukcji i dachu,
  • orientacja dachu - południowa, wschodnia, zachodnia, północna itd.,
  • miejsca montażu i mocy instalacji,
  • rocznego zużycia energii elektrycznej,
  • jakości komponentów,
  • ceny zaproponowanej przez instalatorów,
  • województwa i miasta, w którym mieszkasz.

Ze względu na odmienne charakterystyki poszczególnych konstrukcji i potrzeb klientów, nie sposób podać dokładnej kwoty systemu i montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim. Uśredniając ceny obowiązujące na rynku - koszty wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Okres zwrotu inwestycji zaczyna się nawet po 6 latach użytkowania - wszystko zależy od mocy modułów słonecznych, jakości komponentów i prawidłowo przeprowadzonego montażu paneli fotowoltaicznych dla dachów płaskich. Konstrukcje pochodzące z hurtowni Plant.Tech to przyszłość i jedyna słuszna inwestycja!

Kontakt

Dowiedz się więcej montażu
paneli fotowoltaicznych na dach płaski